
Micropower, Ultra Low-Dropout, Low-Noise, 300mA CMOS Regulator 8-WSON -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | GREEN, LLP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.22 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.12 V |
| Maximum absolute input voltage | 6.5 V |
| Maximum input voltage | 6 V |
| Minimum input voltage | 2.5 V |
| JESD-30 code | R-XDSO-N8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.0075% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.3 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.09 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.91 V |
| Nominal output voltage 1 | 3 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVSON |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC8,.11,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 3% |
| width | 2.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |