Single Color LED, Red, Water Clear, 2mm, 3.20 X 1.60 MM, 1.10 MM HEIGHT, 1206, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Unity Opto Technology Co., Ltd. |
| package instruction | 3.20 X 1.60 MM, 1.10 MM HEIGHT, 1206, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | RED |
| color@wavelength | Orange-Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2.6 V |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 50.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1.1 mm |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| peak wavelength | 635 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 2 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 3.5 mm |
| perspective | 130 deg |
| Base Number Matches | 1 |