
SCC2692 - Dual asynchronous receiver/transmitter (DUART) DIP 28-Pin
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | NXP Semiconductor |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Manufacturer packaging code | SOT117-1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 3.6864 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 35.5 mm |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | |
| Number of I/O lines | 3 |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 28 |
| On-chip data RAM width | |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 0 |
| Maximum seat height | 5.1 mm |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |