
EEPROM Serial 128-Kb I2C - Automotive Grade, 3000-REEL
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | ON Semiconductor |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Objectid | 8355846172 |
| package instruction | HVSON, |
| Manufacturer packaging code | 517DH |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Thailand |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 4 weeks |
| YTEOL | 6.2 |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 1 MHz |
| JESD-30 code | R-PDSO-N8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 3 mm |
| memory density | 131072 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 16384 words |
| character code | 16000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 16KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVSON |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 0.55 mm |
| Serial bus type | I2C |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 2 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 5 ms |