
(1-215464-8) 18P.MICRO-MATCH MOB
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2103834261 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 9.15 |
| Other features | POLARIZED |
| Board mount options | SOLDERABLE RETENTION CLIPS |
| body width | 0.197 inch |
| subject depth | 0.27 inch |
| body length | 0.85 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | DUAL PRONG |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 4.8928 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | RED |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 1A |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.059 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 2 | FRICTION LOCK |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 196.85u inch |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Rated voltage | 100 V |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.122 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 18 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 1.0008 N |