
(4-640470-0) 10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8001909763 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 7.2 |
| body width | 0.275 inch |
| subject depth | 0.52 inch |
| body length | 1 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Cable type | STRANDED |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | POLYAMIDE66 |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 5A |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | CSA, UL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 10 |
| UL Flammability Code | 94V-2 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |