
COML TNC R/A PLUG
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1738904867 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 11 weeks |
| Other features | APPLICABLE CABLES: 55/U, 55A/U, 55B/U, 223/U |
| subject depth | 1.08 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | RG 55A, RG 223, RG 55B, RG 55 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF TNC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| insulator material | POLYMETHYLPENTENE |
| MIL compliance | NO |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | PANEL |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 11 GHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | ZINC ALLOY |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |