Pushbutton Switch
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7390014978 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Center contact plating | SILVER |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 3 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| Shell material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of independent keys | 1 |
| surface mount | NO |
| switch function | DPST |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Termination type | WIRE |