Board Connector, 38 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.079 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304916978 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.161 inch |
| subject depth | 0.283 inch |
| body length | 1.496 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 800VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | CR |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 90 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 38 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 30 AWG |
