HCMOS Output Clock Oscillator, 20MHz Nom, LEADLESS PACKAGE-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 145207513028 |
| package instruction | DILCC4,.2,200 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 3 |
| Other features | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| maximum descent time | 6 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 25% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| Nominal operating frequency | 20 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | HCMOS |
| Output load | 15 pF |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC4,.2,200 |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| longest rise time | 6 ns |
| Maximum slew rate | 25 mA |
| Maximum supply voltage | 3.63 V |
| Minimum supply voltage | 2.97 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 45/55 % |
