Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 270ohm, 200V, 10% +/-Tol, 8838,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 789880790 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Lead length | 31.8 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 275 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 8.9 mm |
| Package length | 22.4 mm |
| Package form | Axial |
| Package width | 9.7 mm |
| Rated power dissipation(P) | 5 W |
| resistance | 270 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | PW |
| size code | 8838 |
| technology | WIRE WOUND |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 200 V |