headers & wire housings bergstik II SR R/A
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | FCI |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | No RoHS Version Available |
| Type | Unshrouded |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Gende | Pin (Male) |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Style | Through Hole |
| Mounting Style | - |
| Mounting Angle | Righ |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Current Rating | 3 A |
| Insulation Resistance | 5000 MOhms |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Packaging | Poly Bags / Tube |
| Factory Pack Quantity | 300 |
| Termination Post Length | 2.29 mm |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
