Line Transceiver, 3 Func, 5 Driver, 3 Rcvr, CMOS, PDSO28, MO-153AE, TSSOP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 2048255260 |
| package instruction | MO-153AE, TSSOP-28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 5 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-232-F; TIA-232-F; V.24; V.28; EIA-562; TIA-562 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.7 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 7.4 V |
| Maximum output low current | 0.0016 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP28,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | 2.5/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Number of receiver bits | 3 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 1 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.35 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 5.5 V |
| Mains voltage 1-minute | 1.8 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |