
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X5R, -/+15ppm/Cel TC, 22uF, 1812,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 890810891 |
| package instruction | , 1812 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.85 |
| capacitance | 22 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 2.794 mm |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.572 mm |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, 7 Inch |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | 1812(X5R)HV |
| size code | 1812 |
| Temperature characteristic code | X5R |
| Temperature Coefficient | -/+15ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| width | 3.048 mm |