
Microcontroller
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8358206897 |
| package instruction | SSOP, SSOP28,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Thailand |
| ECCN code | 3A001.A.2.A |
| YTEOL | 6.5 |
| Address bus width | |
| barrel shifter | YES |
| bit size | 16 |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 64 MHz |
| External data bus width | |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| Internal bus architecture | SINGLE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| length | 10.2 mm |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | 4 |
| Number of external interrupt devices | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| Number of timers | 1 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP28,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| RAM (number of words) | 24576 |
| ROM programmability | FLASH |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 5.3 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, CONTROLLER |