
barrier terminal blocks tri-barrier .250" 9P
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | TE Connectivity |
| Product Category | Barrier Terminal Blocks |
| RoHS | Yes |
| Produc | Barrier Terminal Blocks |
| Type | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears |
| Pitch | 6.35 mm |
| Number of Positions | 9 |
| Wire Gauge Range | 30-16 |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Style | Screw |
| Contact Plating | Ti |
| Col | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Heigh | 0.5 i |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Length | 2 i |
| Factory Pack Quantity | 150 |
| Width | 0.55 i |
| 3PCV-09-006 | 3PCV-04-006 | 3PCV-05-006 | 3PCV-10-006 | 3PCV-07-006 | 3PCV-03-006 | 7-1437646-5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 9P | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 4P | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 5P | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 10 | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 7P | barrier terminal blocks tri-barrier .250" 3P | barrier terminal blocks 3pcv-15-006= #3 TRIbarrier termi- |
| Manufacture | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity |
| Product Category | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks |
| RoHS | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Produc | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks | Barrier Terminal Blocks |
| Type | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears | Tri-Barrier, Open Bottom with Standoffs without Mounting Ears |
| Pitch | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| Number of Positions | 9 | 4 | 5 | 10 | 7 | 3 | 15 |
| Wire Gauge Range | 30-16 | 30-16 | 30-16 | 30-16 | 30-16 | 30-16 | 30-16 |
| Current Rating | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V | 300 V | 300 V | 300 V | 300 V | 300 V | 300 V |
| Mounting Style | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical | Vertical | Vertical | Vertical | Vertical | Vertical | Vertical |
| Termination Style | Screw | Screw | Screw | Screw | Screw | Screw | Screw |
| Contact Plating | Ti | Ti | Ti | Ti | Ti | Ti | Ti |
| Col | Black | Black | Black | Black | Black | Black | Black |
| Contact Material | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy | Copper Alloy |
| Heigh | 0.5 i | 0.5 i | 0.5 i | 0.5 i | 0.5 i | 0.5 i | 0.5 i |
| Housing Material | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic |
| Length | 2 i | 0.75 i | 1 i | 2.25 i | 1.5 i | 0.5 i | 3.5 i |
| Factory Pack Quantity | 150 | 400 | 300 | 150 | 300 | 400 | 100 |
| Width | 0.55 i | 0.55 i | 0.55 i | 0.55 i | 0.55 i | 0.55 i | 0.55 i |