Mica Capacitor, Mica, 50V, 2.5% +Tol, 2.5% -Tol, -/+100ppm/Cel TC, 0.00002uF, 2414,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 827774510 |
| package instruction | , 2414 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00002 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA |
| high | 2.286 mm |
| length | 6.096 mm |
| negative tolerance | 2.5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 2.5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| Guideline | MIL-C-39001 |
| series | DM5(DE,50V,1CE) |
| size code | 2414 |
| Temperature Coefficient | 100ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal pitch | 3.05 mm |
| width | 3.556 mm |