
RTD Platinum Sensor, 1000ohm, Rectangular, PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1387148149 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 2 mm |
| body height | 1.3 mm |
| Body length or diameter | 2.3 mm |
| shell | PLATINUM |
| Maximum working current | 0.3 mA |
| Maximum operating temperature | 400 °C |
| Minimum operating temperature | -200 °C |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| Nominal R0 | 1000 Ω |
| Sensor/temperature sensor type | TEMPERATURE SENSOR,RTD,PLATINUM |
| Termination type | WIRE |