Varistor, 6V, 0.06J, Surface Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 2000233948 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.19 |
| Circuit maximum DC voltage | 6 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 4.2 V |
| Maximum energy absorption capacity | 0.06 J |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal location | DUAL |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Operating Voltage | 6 V |