Standard SRAM, 512KX16, 70ns, CMOS, PBGA48,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 108718775 |
| package instruction | FBGA, BGA48,6X8,30 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 70 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PBGA-B48 |
| memory density | 8388608 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 16 |
| Number of terminals | 48 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| organize | 512KX16 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA48,6X8,30 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00003 A |
| Minimum standby current | 1.2 V |
| Maximum slew rate | 0.03 mA |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.75 mm |
| Terminal location | BOTTOM |