Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 0805, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1295061055 |
| package instruction | , 0805 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Israel |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.9 |
| Other features | ESR IS MEASURED AT 100 KHZ |
| capacitance | 10 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 6000 mΩ |
| high | 1.57 mm |
| leakage current | 0.0008 mA |
| length | 2.06 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| size code | 0805 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.08 |
| Terminal shape | J BEND |
| width | 1.35 mm |