
General Purpose Inductor, 0.082uH, 5%, Ceramic-Core, 0907
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1826511640 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.7 |
| uppercase and lowercase codes | 0805 |
| structure | Rectangular |
| core material | CERAMIC |
| DC Resistance | 0.42 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.082 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 1.52 mm |
| Package length | 2.29 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.73 mm |
| method of packing | TR, Plastic, 7 Inch |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 51 |
| Maximum rated current | 0.4 A |
| self resonant frequency | 1060 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 150 MHz |
| Tolerance | 5% |