
General Purpose Inductor, 180uH, 10%, Ferrite-Core
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Fastron |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | Ferrite |
| Nominal inductance(L) | 180 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e2 |
| Lead diameter | 0.5 mm |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package diameter | 3 mm |
| Package length | 7 mm |
| Package form | Axial |
| series | MICCS |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |