1 CHANNEL(S), 500Kbps, SERIAL COMM CONTROLLER, CDIP40, CERAMIC, DIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1531425498 |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Address bus width | 2 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 8 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Maximum data transfer rate | 0.06103515625 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-CDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| low power mode | YES |
| Number of serial I/Os | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |