
Power Management IC Development Tools LM34910 EVAL BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | Details |
| Product | Evaluation Boards |
| Type | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Tool Is For Evaluation Of | LM34910 |
| Input Voltage | 8 V to 36 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Description/Function | High Voltage (40 V, 1.25 A) Step Down Switching Regul |
| Dimensions | 0.75 in x 1.5 in x 0.47 i |
| Output Current | 1 A |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity | 1 |