Mica Capacitor, Mica, 6000V, -/+100ppm/Cel TC, 0.0024uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CDE [ CORNELL DUBILIER ELECTRONICS ] |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.0024 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA |
| high | 63.5 mm |
| length | 96.9 mm |
| Manufacturer's serial number | G1 |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6000 V |
| Guideline | MIL-C-5 |
| series | G1 |
| Temperature Coefficient | -/+100ppm/Cel ppm/°C |
| width | 71.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| G160D242JM | G110E101JM | CM66DD251GM1 | G160E242JM | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Mica Capacitor, Mica, 6000V, -/+100ppm/Cel TC, 0.0024uF | Mica Capacitor, Mica, 1000V, -20/+100ppm/Cel TC, 0.0001uF | CAP,MICA,250PF,500VDC,2% -TOL,2% +TOL,-100,100PPM TC | Mica Capacitor, Mica, 6000V, -20/+100ppm/Cel TC, 0.0024uF |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 0.0024 µF | 0.0001 µF | 0.00025 µF | 0.0024 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR | MICA CAPACITOR | MICA CAPACITOR | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA | MICA | MICA | MICA |
| high | 63.5 mm | 63.5 mm | 28.6 mm | 63.5 mm |
| length | 96.9 mm | 96.9 mm | 30.1 mm | 96.9 mm |
| Manufacturer's serial number | G1 | G1 | CM66 | G1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package form | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6000 V | 1000 V | 500 V | 6000 V |
| Guideline | MIL-C-5 | MIL-C-5 | MIL-C-5 | MIL-C-5 |
| series | G1 | G1 | CM66 | G1 |
| Temperature Coefficient | -/+100ppm/Cel ppm/°C | -20/+100ppm/Cel ppm/°C | 100ppm/Cel ppm/°C | -20/+100ppm/Cel ppm/°C |
| width | 71.5 mm | 71.5 mm | 23.8 mm | 71.5 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - | 1 |