
led circuit board indicators green diffused 5 volt low current
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-12 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | GREEN |
| Configuration | SEPARATE, 6 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.005 A |
| Nominal luminous intensity | 2.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 6 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 6.35 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 565 nm |
| shape | ROUND |
| size | 2 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| 5352T5-5VLC | 5350T5LC | 5350T7LC | 5352T1-5VLC | 5352T3-5V | 5350T7 | 5350T1LC | 5352T3-5VLC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | led circuit board indicators green diffused 5 volt low current | led circuit board indicators green diffused right angle | led circuit board indicators yellow diffused right angle | led circuit board indicators red diffused 5 volt low current | led circuit board indicators amber diffused 5 volt | led circuit board indicators yellow diffused right angle | led circuit board indicators red diffused low current | led circuit board indicators amber diffused 5 volt low current |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 | PLASTIC PACKAGE-12 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown | unknow | unknow | unknow |
| color | GREEN | GREEN | YELLOW | RED | AMBER | YELLOW | RED | AMBER |
| Configuration | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS | SEPARATE, 6 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.005 A | 0.007 A | 0.007 A | 0.005 A | 0.013 A | 0.02 A | 0.007 A | 0.005 A |
| Nominal luminous intensity | 2.0 mcd | 1.2 mcd | 0.5 mcd | 2.0 mcd | 5.0 mcd | 3.8 mcd | 0.5 mcd | 4.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 565 nm | 565 nm | 583 nm | 635 nm | 583 nm | 583 nm | 635 nm | 583 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 | T-3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |