Flash, 1GX8, PDSO50, SOP-50
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1383375564 |
| package instruction | SSOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| JESD-30 code | R-PDSO-G50 |
| length | 18.7 mm |
| memory density | 8589934592 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 50 |
| word count | 1073741824 words |
| character code | 1000000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1GX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 2.7 V |
| Maximum seat height | 5.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 13.64 mm |