| Parameter Name | Attribute value |
| Capacitance | 22uF |
| Accuracy | ±20% |
| Rated voltage | 50V |
| Capacitor body diameter | 5mm |
| Capacitor body length | 11mm |
| distance between feet | 2mm |
| ripple current | 200mA@100kHz |
| equivalent series resistance | - |
| life span | 2000hrs@105℃ |
| Operating temperature | -40℃~+105℃ |