| Parameter Name | Attribute value |
| type | N channel |
| Drain-source voltage (Vdss) | 60V |
| Continuous drain current (Id) | 71A |
| Power(Pd) | 61W |
| On-resistance (RDS(on)@Vgs,Id) | 5.6mΩ@10V,11A |
| Threshold voltage (Vgs(th)@Id) | 4V@53uA |
| Gate charge (Qg@Vgs) | 14.4nC@10V |
| Input capacitance (Ciss@Vds) | 1.035nF@30V |
| Reverse transfer capacitance (Crss@Vds) | 8.5pF@30V |
| Operating temperature | -55℃~+175℃@(Tj) |