| Parameter Name | Attribute value |
| Connector type | Board header/socket-opening |
| spacing | 3.96mm |
| Number of rows | 1 |
| Number of PINs per row | 2 |
| Installation method | Straight needle |
| Rated current | 15A |
| Rated voltage | 250V |
| Wire Gauge - AWG | - |
| Wire Gauge - mm? | - |
| color | orange color |

Popular Components