
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 763881133 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Japan |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.98 |
| capacitance | 3900 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 10 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM |
| ESR | 8 mΩ |
| length | 13 mm |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | Bulk |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 2.5 V |
| ripple current | 7000 mA |
| series | LG(RADIAL) |
| Terminal pitch | 5 mm |