IC,VOLT REGULATOR,FIXED,+1.8V,BIPOLAR,SOP,8PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1922851897 |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum absolute input voltage | 60 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.03% |
| Maximum load regulation | 0.03% |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.05 A |
| Nominal output voltage 1 | 1.8 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 3% |