IC LS SERIES, QUAD 2-INPUT NAND GATE, CDIP14, Gate
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 4.4 mA |
| propagation delay (tpd) | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |