
CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPROPYLENE, 50uF, CHASSIS MOUNT, CAN, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1727178442 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | AC Film Capacitors incl. Motor Run, 50uF, 250V AC, 40mm(D) x 96mm(L) |
| Samacsys Manufacturer | TDK |
| Samacsys Modified On | 2023-05-15 09:36:03 |
| capacitance | 50 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 250 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | LUG |