RF BNC Connector, 1 Contact(s), Locking,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1169548106 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| subject depth | 0.519 inch |
| Cable type | RG-223/U |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF BNC CONNECTOR |
| Contact resistance | 1 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Manufacturer's serial number | 51Z107-108N |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 10 GHz |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | BRASS |
| Terminal length | 0.531 inch |
| Total number of contacts | 1 |