General Purpose Inductor, 3.9uH, 5%
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1225092616 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 1.6 Ω |
| Nominal inductance(L) | 3.9 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | AL02 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package diameter | 2.5 mm |
| Package length | 3.4 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | Ammo Pack |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 40 |
| Maximum rated current | 0.2 A |
| self resonant frequency | 35 MHz |
| series | AL02 |
| Tolerance | 5% |