Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 0.243ohm, 44V, 1% +/-Tol, -90,90ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 823052911 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | All-Welded |
| Lead diameter | 0.635 mm |
| Lead length | 38.1 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 350 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.54 mm |
| Package length | 10.16 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR |
| Rated power dissipation(P) | 1 W |
| Guideline | MIL-R-26 |
| resistance | 0.243 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | FA1A(U,1% TOL) |
| technology | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 90 ppm/°C |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 44 V |
