General Purpose Inductor, 1000uH, 10%, 1 Element, SMD, CHIP, 4242
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1349671650 |
| package instruction | 4242 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.1 |
| uppercase and lowercase codes | 4242 |
| structure | Rectangular |
| DC Resistance | 5.865 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1000 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 5.8 mm |
| Package length | 10.7 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 10.6 mm |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| Maximum rated current | 0.2 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL IN-LINE |
| Terminal shape | GULL WING |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 10% |
