
Parallel - Fundamental Quartz Crystal,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7360895884 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Mainland China, Japan, Malaysia, Thailand |
| YTEOL | 7.23 |
| Other features | TR, 7 INCH |
| Ageing | 1 PPM/FIRST YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 10 µW |
| frequency stability | 0.0015% |
| frequency tolerance | 10 ppm |
| JESD-609 code | e4 |
| load capacitance | 7 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 24 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | 3.2mm x 2.5mm x 0.6mm |
| Series resistance | 40 Ω |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |