
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.047uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8201094548 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.9 |
| capacitance | 0.047 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 10.5 mm |
| length | 18 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | RADIAL |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 250 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 5.5 mm |