
RF MCX Connector, Female, Board Mount, Solder Terminal, Jack,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF MCX CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.1 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | MCX |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.2 |
| Base Number Matches | 1 |