
Ferrite Chip, 1 Function(s), 3A, ROHS COMPLIANT, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1855752324 |
| package instruction | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.33 |
| shell code | 0805 |
| structure | Multilayer Chip |
| Maximum DC resistance | 0.04 Ω |
| filter type | FERRITE CHIP |
| maximum frequency | 100 MHz |
| minimum frequency | 100 MHz |
| high | 0.9 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 2 mm |
| Material | Ferrite |
| Installation type | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output impedance | 60 OHM Ω |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| physical size | L2.0XB1.2XH0.9 (mm)/L0.079XB0.047XH0.035 (inch) |
| Rated current | 3 A |
| Terminal surface | MATTE TIN OVER NICKEL |
| width | 1.2 mm |