
Card Edge Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | OPTIONAL STRAIN RELIEF |
| body width | 0.42 inch |
| subject depth | 0.248 inch |
| body length | 0.854 inch |
| Connector type | FFC/FPC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | IDC |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | YES |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation option 1 | FCC RETNN DVC |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 7.62 mm |
| Plating thickness | 50u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | MIL-C-83503 |
| Terminal length | 0.13 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 16 |
| Base Number Matches | 1 |
| CWR-134-16-0002 | CWR-130-24-0001 | CWR-130-40-0002 | CWR-134-16-0004 | TW-36-03-LM-S-467-SM-LC | CWR-134-40-0004 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Card Edge Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator, | Card Edge Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator, | Card Edge Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator, | Card Edge Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator, | Board Connector, 36 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator | Card Edge Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator, |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | OPTIONAL STRAIN RELIEF | OPTIONAL STRAIN RELIEF | OPTIONAL STRAIN RELIEF | OPTIONAL STRAIN RELIEF | STAGGERED CONFIGURATION | OPTIONAL STRAIN RELIEF |
| body width | 0.42 inch | 0.72 inch | 0.72 inch | 0.42 inch | 0.078 inch | 0.72 inch |
| subject depth | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.248 inch | 0.467 inch | 0.248 inch |
| body length | 0.854 inch | 1.264 inch | 2.067 inch | 0.854 inch | 2.835 inch | 2.067 inch |
| Connector type | FFC/FPC CONNECTOR | FFC/FPC CONNECTOR | FFC/FPC CONNECTOR | FFC/FPC CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | FFC/FPC CONNECTOR |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | COPPER ALLOY | PHOSPHOR BRONZE | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | IDC | IDC | IDC | IDC | SQ PIN-SKT | IDC |
| Insulator color | BLUE | BLUE | BLUE | BLUE | BLACK | BLUE |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.079 inch | 0.1 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | STRAIGHT | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | STAGGERED | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 4.9 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL | UL, CSA |
| reliability | MIL-C-83503 | MIL-C-83503 | MIL-C-83503 | MIL-C-83503 | COMMERCIAL | MIL-C-83503 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SURFACE MOUNT | SOLDER |
| Total number of contacts | 16 | 24 | 40 | 16 | 36 | 40 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | - | conform to |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | - | AU ON NI | - |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V | 500VDC V | - | 500VDC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | - | 5000000000 Ω |
| MIL compliance | YES | YES | YES | YES | - | YES |
| Installation option 1 | FCC RETNN DVC | FCC RETNN DVC | FCC RETNN DVC | FCC RETNN DVC | - | FCC RETNN DVC |
| PCB contact row spacing | 7.62 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 7.62 mm | - | 15.24 mm |
| Plating thickness | 50u inch | 30u inch | 50u inch | - | 10u inch | - |
| Terminal length | 0.13 inch | 0.175 inch | 0.175 inch | 0.13 inch | - | 0.13 inch |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |