OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14, CERAMIC, DFP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 |
| JESD-609 code | e4 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | OR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962R9578101VXC | 5962R9578101VCC | HCS32KMSR | HCS32HMSR | HCS32D/SAMPLE | HCS32DMSR | 5962R9578101V9A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDIP14 | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14 | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDIP14 | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDIP14 | OR Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, DIE-14 |
| package instruction | DFP, | , | DFP, FL14,.3 | DIE, | , | DIP, DIP14,.3 | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 | R-CDIP-T14 | R-CDFP-F14 | X-XUUC-N14 | R-CDIP-T14 | R-CDIP-T14 | X-XUUC-N14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | OR GATE | OR GATE | OR GATE | OR GATE | OR GATE | OR GATE | OR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | RECTANGULAR | UNSPECIFIED |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE | FLATPACK | UNCASED CHIP | IN-LINE | IN-LINE | UNCASED CHIP |
| propagation delay (tpd) | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL | UPPER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e0 | - | - | e0 | e0 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C |
| encapsulated code | DFP | - | DFP | DIE | - | DIP | DIE |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD | GOLD | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD |
| total dose | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V | 200k Rad(Si) V | - | - | 200k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V |
| Maker | - | Harris | Harris | Harris | Harris | Harris | Harris |