HCT SERIES, ASYN NEGATIVE EDGE TRIGGERED 3-BIT UP BINARY COUNTER, PDSO14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | DIVIDE BY 2 AND DIVIDE BY 8 FUNCTIONS |
| Counting direction | UP |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Number of digits | 3 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 73 ns |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| minfmax | 30 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
