
Dual Color LED Array, Red/yellow, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| color | RED/YELLOW |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Nominal luminous intensity | 10.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 4 |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED ARRAY |
| total height | 8.9 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 635/583 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Base Number Matches | 1 |