IC 64 X 16 I2C/2-WIRE SERIAL EEPROM, PDSO5, HALOGEN FREE, BFR FREE AND ROHS COMPLIANT, MO-193, TSOT-23, 5 PIN, Programmable ROM
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1048167303 |
| Parts packaging code | TSOT |
| package instruction | VSSOP, |
| Contacts | 5 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 0.4 MHz |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2.9 mm |
| memory density | 1024 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| word count | 64 words |
| character code | 64 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 64X16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Serial bus type | I2C |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.8 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 1.6 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 5 ms |