
aluminum electrolytic capacitors - leaded tkr series high amp
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | Cornell Dubilie |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded |
| RoHS | Yes |
| Capacitance | 4.7 uF |
| Voltage Rating DC | 160 V |
| Tolerance | 20 % |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Termination Style | Radial |
| Case Diamete | 5 mm |
| Case Length | 11 mm |
| Lead Spacing | 2 mm |
| Produc | High Temp Electrolytic Capacitors |
| Dimensions | 5 mm Dia. x 11 mm L |
| Packaging | Bulk |
| Factory Pack Quantity | 100 |