IC IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,4-BIT,ALS-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC, Bus Driver/Transceiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1156962326 |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 14 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 11 ns |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A |